Know-how, czyli studenci na budowie metra

10:33, 29 października 2013

Budowa centralnego odcinka II linii metra jako projekt łączący zagadnienia wielu dziedzin inżynierii cieszy się szczególną uwagą adeptów budownictwa, ale również dziedzin pokrewnych. Jest przede wszystkim niecodzienną okazją do obejrzenia przedmiotu nauki na żywo i osobistego kontaktu z tymi, którzy teorię przekuwają w praktykę. Właśnie dlatego od początku roku gościliśmy na naszych placach budowy aż 23 grupy studenckie z 10 ośrodków akademickich działających w Polsce i za granicą.

Jak dotąd najczęstszymi gośćmi na budowie II linii metra byli studenci geodezji oraz budownictwa podziemnego, naziemnego, mostowego i kolejowego Politechniki Warszawskiej. Warto przypomnieć, że w ramach współpracy ze stołeczną uczelnią AGP Metro Polska S.C. przeprowadziło cykl wykładów poświęconych technologiom stosowanym przy budowie metra w Warszawie. Zorganizowało  także staże studenckie oraz ufundowało dwa stypendia na Politechnice Turyńskiej – jednej z najlepszych uczelni kształcących w kierunku budowy tuneli.

Ciekawość i chęć poszerzenia wiedzy przywiodła do nas także studentów i wykładowców uczelni spoza Warszawy. Od początku 2013 roku budowie II linii metra przyglądali się już studenci Politechniki Białostockiej, Poznańskiej, Wrocławskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, słuchacze kierunków ścisłych Uniwersytetu Lwowskiego, a także studenci z Belgii i Niemiec. Podobnie przyszli inżynierowie z Wojskowej Akademii Technicznej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dzisiaj studiujący budownictwo, geologię, geodezję i kartografię, a także studenci zarządzania i transportu Uniwersytetu Warszawskiego – dla których, wspólnie z ZTM i Urzędem m. st. Warszawy, zorganizowaliśmy spotkanie, na którym poznali oni zasady organizacji komunikacji miejskiej i roli II linii metra w przyszłym schemacie komunikacyjnym miasta.

Spotkanie z budową II linii metra tradycyjnie rozpoczynają zajęcia w Punkcie Informacyjnym. Program dostosowany do profilu grupy, wzbogacony jest prelekcjami specjalistów, którzy objaśniają fazy robót oraz zakres wykorzystywanych przy budowie technologii. Po ogólnym wprowadzeniu w konstrukcyjne arkana projektu przychodzi czas, aby udać się na plac budowy. Praktyka w kształceniu kadry inżynierskiej ma niebagatelne znaczenie. Wizyta na placu daje przyszłym inżynierom nie tylko możliwość poznania nie rozpowszechnionej jeszcze na polskim gruncie technologii, takiej jak TBM EPB – ale może też zainspirować, np. do wyboru specjalizacji na uczelni czy też obrania indywidualnej ścieżki zawodowej.

fot. M. Żuchowski, B. Janaszek, dr inż. K. Karsznia

Zobacz także:
Metrem do ZOO i Kopernika

14:34, 23 października 2013
17:29, 18 października 2013
06:00, 17 października 2013
07:31, 10 października 2013
06:00, 1 października 2013
06:00, 20 września 2013
16:33, 18 września 2013
06:00, 11 września 2013
12:02, 7 września 2013

Oferty pracy

  • Facebook