Lato w Punkcie Informacyjnym

13:49, 11 lipca 2012

Wakacje trwają zaledwie od tygodnia, a w Punkcie Informacyjnym gościliśmy już blisko 120 dzieci, które odwiedziły nas w ramach akcji Lato w Mieście. Spotkanie z maszynami, podglądanie budowy, mierzenie kasków, dokonywanie technicznych odkryć jest dla nich źródłem wielkich emocji, a dla nas – radości i zadowolenia na widok szczerych przejawów zachwytu.

Jak mieszczą się pracownicy w TBM-ie?

W dziecięcych oczach budowa metra nabiera zupełnie innej perspektywy. Zagadnienia – oczywiste z punktu widzenia dorosłych – w ich mniemaniu stają się nadzwyczajne i inspirują. Nie tylko do gier, zabaw czy warsztatów plastycznych, ale również prowokują młode umysły do zgłębiania wiedzy i… zadawania szalonej ilości zaskakujących pytań. „Dlaczego stacja Powiśle nie nazywa się Podwiśle? Dlaczego model TBM-u nie ma imienia, skoro to tradycja? Czy nowe składy metra będą wykorzystywały siłę z hamowania? Jak nazywają się młotki, którymi tarcza odpycha się od pierścieni? Czy model z Punktu Informacyjnego, wprowadzony do ziemi, też zbudowałby minitunel? I dlaczego tarcze nazywane są Superkretami, skoro przypominają dżdżownice – powinny się przecież nazywać Superdżdżownicami!”.

Czy metro będzie wyjeżdżało na powierzchnię jak w Paryżu i czy będzie tak głębokie jak w Rosji?

Jak się okazuje, dzieci uwielbiają nowoczesność i skomplikowane technologie. Chłoną wiedzę, niejednokrotnie zaskakując dojrzałymi technicznie pytaniami oraz zupełnie innym spojrzeniem na tematykę budowlaną. Niejednego siedmiolatka nurtują pytania natury technicznej, a pojęcie „siły parcia” bądź „napięcia” wcale nie jest im tak obce, jak mogłoby się wydawać. Dzieci są przede wszystkim świadome i ciekawe zmian, jakie zachodzą w ich najbliższej przestrzeni. Czujnie obserwują zmieniająca się Warszawę i chętnie porównują ją do innych miast świata, które udało im się odwiedzić.

Lato w mieście – zapraszamy!

W pierwszym tygodniu lipca dzieci przyjeżdżały razem z opiekunami z dwóch punktów dziennego pobytu – tarchomińskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 342 im. Jana Szancera i bemowskiej Szkoły Podstawowej nr 316 im. Astrid Lindgren.

To jednak nie pierwsze i nie ostatnie grupy dziecięce, które poznają budowę centralnego odcinka II linii metra z bliska. Kalendarz spotkań zapełnia się kolejnymi chętnymi, a Punkt Informacyjny czeka na gości nie tylko w wakacje, ale też przez resztę roku, 7 dni w tygodniu.

Do współpracy zapraszamy wszystkie szkoły i ośrodki biorące udział w organizowaniu letnich rozrywek. Garść interesujących faktów, plik fotografii, kilka ciekawostek z budowy czy „zabawa w inżynierów, architektów i operatorów TBM-u” mogą przyczynić się do uatrakcyjnienia dzieciom ich wakacyjnego wypoczynku.

fot. R. Adamczyk, M. Żuchowski


Rysunki dzieci

Dzięki zainteresowaniu i zaangażowaniu najmłodszych wciąż aktualizujemy rozrastającą się galerię prac inspirowanych budową i wizytą u nas – tworzonych na miejscu w ramach miniwarsztatów lub przysyłanych później zilustrowanych wrażeń.

Zapraszamy do obejrzenia kilku rysunków z naszej galerii:

 
 
 

Zobacz także:
„Stacje metra wpisane w historię Warszawy” – zapraszamy na wystawę
Punkt Informacyjny

 

11:55, 9 lipca 2012
17:52, 5 lipca 2012
12:34, 4 lipca 2012
10:26, 30 czerwca 2012
16:40, 29 czerwca 2012
14:37, 28 czerwca 2012
16:39, 27 czerwca 2012
18:03, 19 czerwca 2012
17:35, 19 czerwca 2012

Oferty pracy

  • Facebook