Symulacja akcji ratowniczej na stacji Stadion

16:12, 2 sierpnia 2012

Manewry ratownicze na placu budowy centralnego odcinka II linii metra w Warszawie przeprowadziły wspólnie Grupa Ratownictwa Specjalistycznego S12 Ochotniczej Straży Pożarnej Warszawa-Ursus i AGP Metro Polska S.C. Sekcję tę tworzą eksperci z dziedziny bezpieczeństwa oraz ratownictwa wysokościowego. Ponieważ jednym z głównych zadań zespołu są także działania ewakuacyjno-ratownicze realizowane w metrze warszawskim, mieliśmy szansę zobaczyć m.in. ewakuację osoby poszkodowanej z części podziemnej kondygnacji -2 stacji Stadion, a zatem bezpośrednio z poziomu przyszłego peronu pasażerskiego.

Liczą się pierwsze minuty

Poszkodowany mężczyzna w wieku 30 lat znajduje się pod koparką, przez którą został potrącony. Jest przytomny: tętno 120 / min, oddech 32 / min, lecz w wyniku zdarzenia doznał poważnych obrażeń – ma złamanie otwarte lewego podudzia i złamanie zamknięte lewego przedramienia. Ponadto krwawi nad prawym łukiem brwiowym…

Na miejscu zdarzenia najpierw pojawiają się pracownicy budowy, którzy zauważyli wypadek. Ich zadaniem jest szybkie rozpoznanie sytuacji, wezwanie służb ratownictwa i natychmiastowe udzielenia pierwszej pomocy. Reakcja w pierwszych momentach ma znaczenie kluczowe. Tutaj liczy się tempo i sprawność działania pracowników budowy. Od ich zachowania zależeć może życie poszkodowanego. Po dotarciu na miejsce wypadku strażaków z wysokospecjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego, akcję przejmuje już KDR – czyli Kierujący Działaniem Ratowniczym. Jego zadaniem jest dotarcie do poszkodowanego, rozpoznanie jego stanu i przede wszystkim – skuteczna ewakuacja.


Podobny scenariusz mógłby się wydarzyć nie tylko w trakcie prac budowlanych, ale także już podczas eksploatacji metra. Ćwiczenia stanowiły zatem sprawdzian zarówno dla służb ratowniczych, doskonalących swoje umiejętności, jak i dla budowniczych II linii metra, na co dzień pracujących w trudnych warunkach i nieustannie zmieniającej się przestrzeni. Wnioski z przeprowadzonej akcji posłużą AGP Metro Polska S.C. do udoskonalenia procedur udzielania pierwszej pomocy na placach budowy centralnego odcinka II linii metra.Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Każda praca niesie za sobą ryzyko wypadku – tym większe, im bardziej jest złożona i dynamiczna. Jednak praca w sektorze budowlanym należy do szczególnie niebezpiecznych. Dlatego też na placach budowy centralnego odcinka II linii metra w Warszawie obowiązuje szereg zasad, którymi na co dzień kierują się pracownicy AGP Metro Polska S.C. Ich przestrzeganie zapewnia bezpieczeństwo i pozwala chronić zdrowie, a nierzadko i życie osób pracujących przy budowie metra. Właśnie dlatego celem AGP Metro Polska S.C. jest uświadamianie pracownikom potencjalnych zagrożeń oraz promowanie kultury bezpieczeństwa na placach budowy centralnego odcinka II linii metra.

fot. M. Żuchowski
 

Zobacz także:

AGP Metro oddaje krew

14:13, 30 lipca 2012
14:12, 25 lipca 2012
15:17, 23 lipca 2012
14:47, 21 lipca 2012
11:46, 19 lipca 2012
11:34, 17 lipca 2012
11:05, 16 lipca 2012
13:49, 11 lipca 2012
11:55, 9 lipca 2012

Oferty pracy

  • Facebook