TBM u dentysty – czyli Lato 2013 w Punkcie Informacyjnym

06:00, 26 lipca 2013

„Czy rzecznik prasowy prasuje ubrania robocze?”, „Co wspólnego ma TBM z wielorybem i dżdżownicą?”, „Czym są tajemnicze przedmioty wywożone z placów budowy?” i jak to możliwe, że pod ziemią buduje się domy zaczynając od dachu? – w klimacie odkryć i tajemnicy dzieci uczestniczące w akcji „Lato w mieście” poznają budowę centralnego odcinka II linii metra.

Po podłodze Punktu Informacyjnego toczą się elementy tnące, wokół harmider – to mali adepci sztuki budowlanej w zabawie „TBM u dentysty”. Jako wzorowi pracownicy sprawnie wskakują w kaski i kamizelki, żeby wziąć udział w nietypowym wyścigu. Trzy ekipy konserwujące na czas wymieniają symboliczne zęby maszyn drążących i pokonują tunelowy tor przeszkód.

„Lejemy beton!”, „Gdzie masz kask?!”, „Uwaga dźwig!” – gromkie okrzyki słychać nawet na zewnątrz. To grupa dzieci-kierowników próbuje przekrzyczeć hałas placu budowy, przekazując informacje grupie dzieci-robotników. Wspólnie z Krecikiem-Robotnikiem, który nie przestrzegał zasad BHP „schodzą” pod ziemię, żeby zapoznać się z działaniem Superkreta – podziemnej fabryki – i odkryć kształty ogromnych podziemnych budowli, których rozmiarów nawet nie przeczuwają.

Dajemy także upust fantazji i dopuszczamy do głosu wyobraźnię małych konstruktorów, budując z nimi maszyny drążące i wspólnie tworząc projekty stacji i tunele. Dzieci mają wielkie pole do popisu – w końcu podczas spotkania widziały już na zdjęciach i filmach wszystkie etapy budowy, a zapamiętały więcej, niż się spodziewamy. Jedne rysują panoramę miasta z pięknymi wejściami do metra, gotowe już stacje z nowoczesnymi taborem i zadowolonymi pasażerami, inne mozolnie odtwarzają maszynę TBM drążącą kręte tunele, żółte koparki i zastępy pracowników tworzące kolejne podziemne kondygnacje. Po wakacjach, na specjalnie zorganizowanej wystawie będzie można obejrzeć prace wykonane przez dzieci.

Wreszcie każdy z naszych małych gości ma okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość, przećwiczyć refleks i pamięć, biorąc udział w Quizie budowlanym. O wizycie w Punkcie Informacyjnym będzie im przypominał kolorowy dyplom Małego Eksperta Budowy II Linii Metra ze specjalnym zadaniem domowym.

Organizacja zajęć: Punkt Informacyjny budowy centralnego odcinka II linii metra w Warszawie.

fot. M. Żuchowski, R. Adamczyk, P. Młynarski

Zobacz także:
Lato w Punkcie Informacyjnym

Mali Eksperci w Punkcie Informacyjnym

06:00, 24 lipca 2013
10:41, 19 lipca 2013
11:37, 17 lipca 2013
17:30, 11 lipca 2013
16:07, 1 lipca 2013
13:02, 27 czerwca 2013
12:46, 25 czerwca 2013
18:33, 20 czerwca 2013
14:50, 13 czerwca 2013

Oferty pracy

  • Facebook